031-32348040 بعد از ظهر روزهای زوج آدرس: اصفهان، خیابان شمس آبادی ، خیابان پارس غربی روبروی اورژانس عیسی بن مریم ،مجتمع مریم

فشار خون بالا در دوران بارداری

دکتر شیوا صیرفیان مطالب آموزشی فشار خون بالا در دوران بارداری

مطالب آموزشی

فشار خون بالا در دوران بارداری

ارسال شده توسط شرکت مهندسی کلینیک24

فشار خون در دوران بارداری به طور منظم، کنترل می شود. زمانی که شما فشار خون بالا دارید، قلب تان سخت تر کار می کند تا خون را به همه ی نقاط بدن تان برساند. که این می تواند به ماهیچه ی قلب آسیب بزند.
خانم های بارداری که به فشار خون بالا مبتلا هستند، به درمان های فوری نیاز دارند که به نظر می رسد برای جنین آنها خطری در پی ندارد، از طرفی احتمال آن که مادر به فشار خون بالا مبتلا شود را کاهش می دهد. فشار خون بالا بیش از ده تا پانزده در صد بارداری ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
فشار خون وابسته به بارداری و پره اکلامپسی،از شایعترین مشکلات طبی در بارداری است ویکی از سه علت مهم مرگ مادران را در کنار خونریزی و عفونت تشکیل می دهد. این اختلال، ۸-۵ درصد بارداریها را عارضه دار می کند. فشار خون یکی از شایعترین بحران های حاملگی است . و اينكه چگونه حاملگی، فشار خون را شدید می کند یا حتی باعث آن می شود از مشکلات حل نشده طب می باشد.

پیشگیری از ابتلا به فشار خون

مادرانی که قصد بارداری دارند، بهتر است نکاتی را در نظر بگیرند، از جمله اینکه اگر دچار اضافه وزن هستند، قبل از بارداری وزن خود را کاهش دهند، چرا که ممکن است دچار فشار خون و پره اکلامپسی شوند. بهتر است در برنامه غذایی خود از نمک کمتری استفاده کنند. علاوه بر این برای مادرانی که احتمال خطر بیشتری وجود دارد، آسپرین بچه تجویز شده چرا که باعث رقیق شدن خون می‌شود.
تغذیه خانم‌های باردار بسیار حائز اهمیت بوده بخصوص تغذیه سه ماه سوم بارداری چون در این دوره نه تنها جنین بزرگ‌تر و گرسنه‌تر شده، بلکه فرآیند رشد مغز جنین سریع‌تر از قبل می‌باشد. به همین خاطر مهم است که مادر درباره رژیم غذایی مناسب در طول این دوره با متخصص تغذیه ملاقات و مشورت نماید. همچنین غذاهای پر کالری مانند سیب زمینی سرخ کرده، پیتزا و آب گوشت مصرف نکنند و از مصرف غذاهای دارای چربی زیاد پرهیز کنند.

افزایش فشار خون مادر در طی بارداری که با علایم ورم و پروتئین در ادرار همراه باشد. پره اکلامپسی نامیده می شود. این عارضه به نامهای توکسمی و مسمومیت حاملگی نیز نامیده می شود.
پری اکلامپسی یا مسمومیت بارداری ازعوارض دوران بارداری و یک اختلال چندارگانی است که در ۳ تا ۵ درصد از حاملگی‌ها در کشورهای غربی رخ می‌دهد. این بیماری یکی از علت‌های مهم مرگ و میر مادران باردار می‌باشد که باعث عوارضی در جنین و مادر می‌شود. این عارضه بعد از هفته بیستم بارداری رخ می‌دهد و با فشار خون سیستولیک بیشتر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و یا دیاستولیک بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه که معمولاً همراه با پروتئینوری است تشخیص داده می‌شود.مادران مبتلا به پره اکلامپسی در معرض خطر بیشتر ی از نظر عوارض مادری و جنینی هستند به همین دلیل باید تحت مراقبتهای ویژه بارداری قرار گیرند.

مادرانی که بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون وابسته به بارداری و پره اکلامپسی هستند

– مادران شکم اول
– زنان با سابقه پره اکلامپسی در خواهر یا مادر
– زنان با سابقه پره اکلامپسی در بارداریهای قبلی
– زنان چاق

برچسب ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *